Радослава Радева: “Победителите се познават по начина, по който приемат загубите!”
Радослава Радева е сред треньорите, за които да си отдаден на професията е на първо място в професионалните качества. Самата тя има сериозен тенис стаж, който днес определя съществено треньорския й подход:
• национален шампион на България за всяка възрастова група до 18 г;
• 2-ро място на Източно Европейско първенство до 14-годишна възраст;
• участие в световни и европейски първенства с Национален отбор;
Разговаряме с Радослава за основните моменти в тениса като спорт и кое е най-важното за развитието не само на един състезател от нула, но и за насладата, която изпитват любителите от играта.
В началото търсим мнението й за това с какво всъщност тенисът помага на физиката и на психиката, за да стане толкова популярен и обичан от всякакви хора и възрасти спорт: “Тенисът е комплексен спорт. Той натоварва и извайва доста голяма част от човешкото тяло. Развива много мускулни групи при правилно практикуване. Дава ви сила, ставате по подвижни. Истинско приятно занимание, което ви помага да се изморите и разтоварите с удоволствие от играта и напредъка, и след това да релаксирате. Създавате нови приятели и обичате спорта, емоцията с която ви дарява и впечатлява. Затова е без значение на каква възраст ще стартирате с този спорт.”
Като всеки спортист, така и всеки успешен тенисист трябва да бъде както физически, така и психически подготвен. В този смисъл добре е подготовката да започне в детска възраст, като според Радослава идеалният момент е около 6-7 години: “За нас целта е като начало да научим децата да идват с усмивка и удоволствие на корта.” Радослава е от треньорите, които не поставят строги рамки, а се съобразява с характеристиките на игра и с различните желания за крайната цел на всеки. Затова и не ограничава в очаквания резултатите, а подхожда с идеята, че всичко е строго индивидуално: “Според мен няма период, който може да бъде определен за достигане на определено ниво. Обусловено е от това какво искаш да постигнеш и колко системно го практикуваш.”
Когато става дума за условия за успех в един спорт, винаги ни е било интересно да узнаем различните гледни точки именно на треньорите относно ролята на материалната база за цялостния процес. Според Радослава материалната база не е гаранция за постигане на високи спортни резултати и дава пример с миналото: “Преди години нямаше условия във всеки град в провинцията, но пък постигахме високи спортни резултати. По-важни са отношенията и разбирателството между треньор и състезател. Тенисът е диалог и партньорство! Той е спорт, за който трябват енергия, емоция, сърце, дух и истинска любов към играта.”
Тук идва мястото на един важен неин съвет към начинаещите в този спорт, независимо на каква възраст са: “Изберете правилния треньор, защото началното обучение е най-важното. Основата! След това му се доверете и го следвайте. Той иска да направи най-доброто за вас. Играйте спокойно, сигурно, бъдете търпеливи и правете колкото се може по-малко непредизвикани грешки. Опитайте да изградите точката, да си спечелите позиция, от която ще е удобно да завършите разиграването.” Говорейки за изисквания, няма как да пропуснем най-важният арсенал в тениса - ракетата, и до каква степен е определяща тя за успеха на състезателя: “Ракетата играе голяма роля за играта. За избора й се взимат предвид стила на игра, тежестта, с която има възможност да играе тенесиста, подвижността и общите му физически данни.”
Едно от отличителните за Радослава неща като треньор е страстта, с която се занимава с деца, като стартира развитието им от самото начало на спортуването им в крехка детска възраст. Това е обусловено от желанието й да израстват заедно, както и на любовта й към работата с деца: “Докато спортуваме, се учим на дисциплина, търпение, развиваме умение да общуваме, да се съобразяваме и да се състезаваме. Както заедно, така и един срещу друг. В играта децата създават приятелства и се учат да печелят и губят.” Именно това разбиране, с което подхожда тя към всяко дете, е сред тайните на успеха й в работата: “Трябва да обясним на детето, че е нормално да се гневи, ако е загубило, нормално е да усеща разочарование. Но не трябва да си позволява да обижда. Победителите се познават, че след загуба продължават напред.” Самата тя майка на две деца и изключително успешен детски треньор, организира летни детски лагери на тенис кортовете на ТК Бароко ( София ), където успява с лекота да разгърне и да приложи треньорския си подход.
Тя е сред онези треньори, които отлично разбират, че конкуренцията е голяма и за да бъде успешен, на треньора са му необходими определени качества на характера освен професионалните такива. Според нея това са: “Отдаденост в работата и индивидуален подход към всеки. Именно индивидуалният подход отличава един треньор от всички останали. Но трябва и да работи с удоволствие.” Затова и като нейни най-силни треньорски страни тя определя “отдаденост, организираност, отговорност, честност, удовлетворение от работата.” А това удовлетворение в треньорската работа е различно при отделните занимания - индивидуални и групови, с любители или с професионалисти: "Много е различно. Във всички виждаш удоволствие от постигнатото, но по различен начин. Не би могло да се сравни нито като усещане, нито като емоция. Но е удоволствие. Индивидуалните занимания са насочени към спорта, техника, тактика, а не толкова развлечение и забавление, какъвто елемент има в груповите.”
За финал ни сподели какво за нея като човек е сред най-важните неща в живота: “Ценнностите са приоритет на хората, за това как да живеят живота си. Те са пряко свързани с човешкото щастие или нещастие. Когато правиш неща, които са в унисон с твоите ценности, това те кара да се чувстваш добре. Усещаш задоволство, удовлетворение от постъпките си. За това е важно да бъдеш наясно с ценностите си! Благодарност, вяра, дисциплина, отговорност, доброта, енергия, любов и страст.”